BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Mobilusis vėžys

Ekspertų nuomonė

KITA MOBILIOJO RYŠIO PUSĖ: KALBA EKSPERTAI (1)

Mobilaus
ryšio telefono saugumas

Tikroji tiesa apie pavojus, kurią skelbia nepriklausomi mokslininkai

Tokia kalba, kuri bus suprantama kiekvienam

William Rea, medicinos daktaras
Aplinkos apsaugos centro įkūrėjas ir vadovas, buvęs Dalaso prezidentas, Amerikos aplinkos medicinos akademija
„Jautrumas elektromagnetiniam spinduliavimui yra nauja iškylanti 21-ojo amžiaus sveikatos problema. Būtina, kad apie šią problemą daugiau žinotų sveikatos priežiūros specialistai, vyriausybės, mokyklos ir tėvai. Žmogaus sveikatai kylantys pavojai yra ypač svarbūs”.
Martin Blank, filosofijos daktaras
Profesorius adjunktas, Fiziologijos ir ląstelinės biofizikos katedra, Kolumbijos universitetas, Gydytojų terapeutų ir chirurgų koledžas; Bioelektromagnetikos tyrėjas; knygos „Bio-iniciatyvos pranešimo dalis apie streso proteinus” autorius
„Kūno ląstelės reaguoja į elektromagnetinius laukus kaip į potencialiai žalingą veiksnį, kaip ir į kitus aplinkos toksinus, pavyzdžiui, sunkiuosius metalus ir toksines chemines medžiagas. Gyvų ląstelių DNR atpažįsta elektromagnetinius laukus net ir tada, kai jų poveikio lygis labai mažas; ir atitinkamai dėl poveikio suformuoja biocheminės įtampos/streso reakciją. Moksliniai faktai mums rodo, kad mūsų taikomi saugumo standartai yra nepakankami, ir kad mes turime saugoti save nuo elektromagnetinių laukų, kuriuos skleidžia elektros tiekimo linijos, mobilaus ryšio telefonai ir kt., arba kitaip sakant, reikia saugoti save nuo žinomų pasekmių rizikos. Mokslas yra labai galingas ir todėl mes turime atsisėsti ir atkreipti į tai savo dėmesį”.

Olle Johansson, filosofijos daktaras
Profesorius adjunktas, Eksperimentinės dermatologijos skyrius, neurologijos mokslo skyrius, Karolinska institutas, Stokholmas, Švedija; „Bio-iniciatyvos pranešimo dalis apie imuninę sistemą”.
„Akivaizdu, kad asmenims, kurie yra ypač jautrūs elektromagnetiniam poveikiui, išsivysto įvairūs biologiniai pakitimai, įskaitant ir imuninės sistemos moduliaciją. Būtina užtikrinti, kad pasibaigtų plintantis abejingumas, nerūpestingumas ir nuoširdžios užuojautos bei pagalbos trūkumas tokių žmonių atžvilgiu. Visiškai aišku, kad nutiko kažkas svarbaus ir kad tai tebevyksta. Pavojuje atsidūrė kiekvienas tokių žmonių, kurie yra ypač jautrūs elektromagnetiniam poveikiui, gyvenimo aspektas, įskaitant gebėjimą produktyviai dirbti visuomenėje, kurti sveikus santykius ir surasti saugią, ilgalaikę gyvenamąją vietą. Vis didesniam pasaulio gyventojų skaičiui pagrindiniai gyvenimo aspektai vis dažniau tampa neprieinami. Aš primygtinai rekomenduoju visoms vyriausybėms rimtai atsižvelgti į elektromagnetinių veiksnių poveikį žmonių sveikatai ir kol dar yra laiko imtis veiksmų. Egzistuoja pernelyg didelė rizika, kad bet kada augančios, radijo dažniu pagrįstos komunikacijų/ryšių technologijos taps realiu pavojumi žmonėms, ypač dėl jų proporcingai didėjančio, nuolatinio ir nesulaikomo augimo. Vyriausybės turėtų ryžtingai veikti ir apsaugoti visuomenės sveikatą keičiant susijusius standartus, kurie turėtų būti pagrįsti biologiškai, perduodant nepriklausomo mokslo atskleidžiamus rezultatus šia tema ir intensyviai tiriant ryšius su daugybe pasireiškiančių susijusių medicininių būklių”.
David Carpenter, medicinos daktaras
Profesorius, Aplinkos sveikatos mokslai, ir Sveikatos ir aplinkos instituto direktorius, Viešosios sveikatos priežiūros mokykla, Albanijos universitetas, SUNY bendra-redaktorius, Bio-iniciatyvios pranešimas (www.BioInitiative.org)
Elektromagnetiniai laukai yra energijos paketai, kurie neturi svorio ir geriausiai mums pažįstamas dalykas yra matoma šviesa. Rentgeno spinduliai taip pat yra elektromagnetiniai laukai, tačiau jie turi daugiau energijos nei matoma šviesa. Mes susirūpinę tais elektromagnetiniais laukais, kurie turi mažiau energijos nei matoma šviesa, įskaitant tuos, kurie yra susiję su elektros energija ir tuos, kurie naudojami ryšio priemonėms ir mikrobangų krosnelėse. Su elektros energija susiję elektromagnetiniai laukai paprastai yra vadinami „ypač mažo dažnio” laukais (ELF), o tuo tarpu tie, kurie naudojami ryšio priemonėse ir mikrobangų krosnelėse yra vadinami „radijo dažnio” (RF) laukais. Žmonių tyrimai parodė, kad tiek ELF, tiek RF laukų poveikiai lemia didesnę vėžio riziką, ir kad tai nutinka net ir tada, kai intensyvumas yra per mažas, kad sukeltų audinių įšilimą. Deja, visi mūsų poveikio standartai pagrįsti klaidinga prielaida, kuri skelbia, kad elektromagnetinio lauko intensyvumui nesukeliant audinio įšilimo, toks intensyvumas yra nepakankamas, kad būtų žalingas. Remdamiesi pateiktais moksliniais faktais, daug sveikatos priežiūros specialistų tiki, kad ateityje dėl nekontroliuojamo mobilaus ryšio telefonų naudojimo ir didėjančio WiFi bevielės technologijos ir kitų bevielių prietaisų poveikio gyventojams mes susidursime su vėžinių ligų epidemija. Todėl mums visiems, o ypač vaikams, svarbu apriboti naudojimąsi mobilaus ryšio telefonais, apriboti Wi-Fi bevielės technologijos natūralaus spinduliavimo poveikį, o taip pat labai svarbu, kad vyriausybė ir pramonė surastų būdus, kurie leistų naudoti bevielius prietaisus be tokios padidėjusios rimtos ligos rizikos. Mums būtina informuoti ir apšviesti žmones, priimančius sprendimus, kad šiuo atveju „verslas kaip įprasta” yra nepriimtinas. Negalima nepakankamai įvertinti šio viešosios sveikatos klausimo svarbos.
Magda Havas, filosofijos daktaras
Profesorius adjunktas, Aplinkos ir išteklių tyrimai, Trento universitetas, Kanada. Radijo dažnio spinduliavimo, elektromagnetinių laukų, radioaktyvios elektros ir įžeminimo srovės specialistas.
„Radijo dažnio spinduliavimas ir kitos elektromagnetinės taršos formos yra žalingos net ir tada, kai jų lygiai žymiai mažesni nei galiojančiuose standartuose nustatytos ribos. Mokslas yra vienas iš įrankių, kurį visuomenė naudoja sveikatos priežiūros strategijos nustatymui. Telekomunikacinės įrangos, pavyzdžiui, mobilaus ryšio telefonų, bevielių tinklų, mobilaus ryšio telefonų antenos, delninių kompiuterių ir nešiojamų telefonų atveju mokslas ignoruojamas. Vyriausybė privalo skubiai peržiūrėti esamas rekomendacijas ir sumažinti nustatytus limitus bei taip parodyti, kad atsižvelgia į mokslo pateikiamus faktus. Sveikatos priežiūros krizė jau visai šalia, todėl laikas šiuo atveju labai svarbus”.

Whitney North Seymour
Į pensiją išėjęs teisininkas; buvęs Niujorko senatorius ir Jungtinių Valstijų teisininkas, Pietinio Niujorko rajono bendra-įkūrėjas, Natūralių išteklių apsaugos taryba
„Elektromagnetinis spinduliavimas yra labai rimtas žmogaus sveikatos ir aplinkos apsaugos klausimas, į kurį Kongresas privalo nedelsdamas atkreipti dėmesį. Bio-iniciatyvos pranešimas yra kertinis akmuo padedantis suprasti bevielių technologijų sukeliamą riziką sveikatai. Kiekvienas atsakingas išrinktas tarnautojas ar pareigūnas yra įsipareigojęs savo rinkėjams susipažinti ir atitinkamai veikti pagal savo išvadas ir strategijos rekomendacijas”.

B. Blake Levitt
Buvęs „New York Times” žurnalistas, „Elektromagnetinių laukų”, vartotojui skirto vadovo apie aktualius klausimus ir tai, kaip apsaugoti save, autorius, ir „Mobilaus ryšio bokštai, bevielis patogumas? Ar aplinkos grėsmė?” knygos redaktorius
Aplinkoje esantys, žmogaus sukurti elektromagnetiniai laukai, kuriems būdingi įvairūs dažniai, yra rimta aplinkos problema. Iki šiol daugelis aplinkos apsaugos specialistų apie tai išmano mažai, tikriausiai dėl to, kad šis klausimas tiek ilgai buvo fizikų ir inžinierių kompetencijos ribose, taigi biologai prarado ryšį su esminiu elektromagnetizmo srities įtraukimu į biologinę paradigmą. Visos gyvos ląstelės ir iš esmės visos gyvos būtybės, kad ir kokios genties ar rūšies, yra dinaminės ir nuoseklios elektrinės sistemos visiškai priklausomos nuo bioelektros energijos - ji būtina daugumos pagrindinių medžiagos apykaitos procesų gyvavimui. Pasirodo, kad daugelis gyvų organizmų yra nepaprastai jautrūs net ir tuo atveju, kai elektromagnetinio lauko poveikis yra itin mažas. Gyvos ląstelės tokį poveikį „supranta” kaip normalių ląstelinių procesų (širdies pulso, smegenų bangų, paties ląstelių dalijimosi ir t.t.) dalį. Problema tame, kad dirbtinis, žmogaus sukurtas elektromagnetinis poveikis nėra „normalus”. Tai yra dirbtiniai artefaktai, kuriems būdingas neįprastas intensyvumo lygis, neįprastos signalizavimo charakteristikos, pulsavimo būdas ir bangų formos, kurių gamtoje natūraliai nerasime. Ir būtent tai gali nukreipti ląsteles neteisinga kryptimi pačiais įvairiausiais būdais. Gali būti paveiktas kiekvienas eko-sistemos aspektas, įskaitant ir visas gyvūnų, žmonių, augalų ir net mikroorganizmų vandenyje ir dirvoje rūšis. Mes jau matome problemas paukščių, šikšnosparnių ir bičių rūšyse. Yra žinoma, kad pastačius mobilaus ryšio bokštelius, tas vietas apleisdavo laukinės gamtos gyvūnai. Radijo dažnio spinduliavimas - elektromagnetinio spektro šiandien naudojamo visuose bevieliuose objektuose dalis - be kitų dalykų, dar yra žinomas kaip imuninę sistemą slopinantis veiksnys. Radijo dažnio spinduliavimas yra energetinės oro taršos forma ir mums būtina suprasti, kas tai yra. Paveikiami ne tik žmonės. Be kita ko, dėl šios naujausios aktualios problemos, pavojuje gali atsidurti mūsų planetos sveikata. Gyventojai turi reikalauti iš vyriausybės atlikti atitinkamus tyrimus ir pradėti dialogą dėl šios pramonės įtakos. Mes ignoruojame tai savo pačių rizikos sąskaita”.

Eric Braverman, medicinos daktaras
Smegenų tyrėjas, „Kritinės padėties poveikis” autorius ir Niujorko miesto „Path Medical” ir PATH fondo direktorius. Smegenų bendro poveikio ligoms ir sveikatai specialistas.
„Nėra jokių abejonių, kad elektromagnetiniai laukai žymiai įtakoja neurologinį funkcionavimą. Elektromagnetiniai laukai sulėtina mūsų smegenų bangas ir paveikia ilgalaikį proto aiškumą. Todėl mes turime iki minimumo sumažinti jų daromą poveikį ir tokiu būdu užtikrinti optimalius neurotransmiterių lygius ir apsisaugoti nuo sveikatos sutrikdymų”.

Abraham R. Liboff, filosofijos daktaras
Tyrinėjimų profesorius; Molekulinės biologijos ir biotechnologijos centras, Floridos Atlanto universitetas, Boca Raton, Florida; Bendra-redaktorius, Elektromagnetinė biologija ir medicina
„Pagrindinis dalykas kalbant apie elektromagnetinę taršą yra tai, kad visuomenė turi suvokti, jog biologinei sąveikai atsirasti nebūtinas didelis intensyvumas. Dabar yra pakankamai daug svarbių įrodymų, kurie rodo, jog net ir nepaprastai silpni signalai gali lemti fiziologines pasekmes. Šie interaktyvūs, sąveikaujantys intensyvumo lygiai yra apie 1000 kartų mažesni nei ribinės reikšmės, kurias anksčiau nustatė gerai savo sritį išmanantys teoretikai. Šie teoretikai dėl savo tuščiagarbiško požiūrio į mokslą atmetė ir paneigė visus priešingai teigiančius įrodymus kaip nesuderinamus su jų puikiai atliktais skaičiavimai. Šios neteisingai apskaičiuotos ribinės vertės dabar turi būti ištaisytos tiek atsakingų pareigūnų, tiek visuomenės informavimo priemonių.
Bendra aplinkos elektromagnetizmo problema yra daug gilesnė, tai liečia ne tik energijos tiekimo linijų dažnius, bet ir radijo dažnio intervalus, kurie apima mobilaus ryšio telefonus. Nuolatinis visuomenės veikimas elektromagnetiniu spinduliavimu yra labai stipriai susijęs su pinigais. Iš tiesų, mobilaus ryšio pramonėje dešimtys milijardų dolerių siekiantys pardavimai neišvengiamai lemia bendrų lyderių atsiradimą, o šie lyderiai automatiškai neigia bet kokius pavojaus požymius.
Yra vilties, kad ateityje nuodugniau ištyrus mažo intensyvumo elektromagnetines sąveikas išaiškės, kad jos ne tik žalingos, bet ir gali būti panaudojamos geriems tikslams. Faktas, kad elektromagnetiniai laukai yra biologiškai efektyvūs, leidžia daryti prielaidas dėl panaudojimo medicinos srityje, juk kažkas panašaus vyksta ir dabar. Dėl to, kas vyksta dabar, mes daugiau sužinosime, kaip mūsų kūnai reaguoja į elektromagnetizmą, taigi visiems turėtų būti aišku, jog su aplinkos elektromagnetiniais laukais reikia elgtis labai labai atsargiai ir kad tam yra rimta priežastis.”

Lennart Hardell, medicinos daktaras, filosofijos daktaras
Universiteto ligoninės profesorius, Orebro, Švedija.
Visame pasaulyje garsus mobilaus ryšio telefonų, bevielių telefonų, smegenų auglių ir bevielio radijo dažnio ir mikrobangų krosnelės spinduliavimo saugumo specialistas. Daktaro Hardell Bio-iniciatyvos pranešimo dalies apie smegenų auglius bendra-autorius.
„Kada pažvelgsite į žmones, kurie naudoja mobilaus ryšio telefonus dešimt metų ar ilgiau, ir kai mobilaus ryšio telefonai dažniausiai naudojami vienoje galvos pusėje, pamatysite aiškią riziką, kurią lemia ilgalaikis mobilaus ryšio telefonų ir bevielių telefonų naudojimas. Naujausi tyrimai, kurie nepatvirtino padidėjusios smegenų auglių ir akustinių neuromų (nervinių navikų) rizikos netyrė žmonių, kurie mobilaus ryšio telefonus naudoja dešimt metų ar ilgiau, o taip pat netyrė tos smegenų dalies, kuri paprastai paveikiama ir kurioje gali susiformuoti navikas.”

Samuel Milham, medicinos daktaras, filosofijos magistras
Medicinos epidemiologas profesinės epidemiologijos srityje.
Pirmasis mokslininkas, kuris pranešė, kad su elektra dirbančių darbuotojų tarpe padidėja leukemijos ir kitų vėžinių susirgimų rizika, taip pat atskleidė, kad drauge su gyvenamųjų vietų elektrifikavimu padaugėjo ir leukemijos atvejai vaikų tarpe.
„Visai neseniai atliktas tyrimas teigia, kad beveik visos dvidešimtajame amžiuje atsiradusios rimtos ligos, pavyzdžiui, ūmi limfoblastinė leukemija vaikų tarpe, moterų krūties vėžys, piktybinė melanoma ir astma, gali būti susijusios su mūsų elektros energijos naudojimu. Todėl vyriausybės ir individai privalo nedelsdami imtis visų reikalingų žingsnių ir iki minimumo sumažinti poveikį, kurį visuomenei daro elektromagnetiniai laukai”.

Libby Kelley, humanitarinių mokslų magistras
Tarptautinės elektromagnetinio saugumo komisijos vadovaujantis sekretoriatas; Įkūrėjas, bevielių technologijų poveikio taryba; Dokumentų „Poveikis visuomenei: DNR, demokratija ir bevielė revoliucija” bendra-autorius; Elektromagnetinių laukų aplinkos klausimais konsultantas ir vadovaujantis apeliantas reikalaujant peržiūrėti Federalinės komunikacijų komisijos (FCC) parengtas radijo dažnio spinduliavimo poveikio žmonėms direktyvas, 1997-2000. (www.icems.eu)
„Radijo dažnio spinduliavimo poveikio žmogui standartai bevielių komunikacijų prietaisų atveju ir radijo dažnio spinduliavimo poveikio aplinkai bevielių siųstuvų atveju yra nustatomi valstybės vyriausybės ir yra skirti reglamentuoti bevielių komunikacijų prietaisų ir bevielių siųstuvų naudojimą. JAV šiuos standartus nustato Maisto ir vaistų administracija ir Federalinė komunikacijų komisija. Bevielių technologijų poveikių taryba šiuos poveikio standartus laiko neadekvačiais, kadangi jie pagrįsti įšildymo efektais ir nesuderinti su nedideliu spinduliavimo lygiu, kumuliaciniu (augančiu) poveikiu, o juk būtent tokiomis sąlygomis gyvena visuomenė. Šie standartai taip pat skirti didelio intensyvumo ir trumpalaikio poveikio sąlygomis bei nepripažįsta medicininių įrodymų, kurie skelbia apie tai, kad nuolatinis, nutrūkstantis poveikis lemia didesnę riziką ir faktinę žalą. Federalinės ir valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos oficialiai neatkreipia dėmesio į tai, ką dabar kaip iškylančią visuomenės sveikatos problemą mato susirūpinę mokslininkai ir medicinos gydytojai. Nėra paruoštos ir taikomos jokios sveikatos priežiūros ar gydomojo atsako sistemos, kurios galėtų padėti patarti gyventojams dėl elektromagnetinio spinduliavimo poveikio. Kadangi bevielės technologijos vystosi ir toliau, didėja lauko spinduliuotės lygis, tokiu būdu sukuriamos elektros taršos sąlygos, kurios tampa itin paplitusiomis ir labiau invazinėmis. Mes itin skatiname naudotojus, gamintojus, komunalinių paslaugų teikėjus ir politikos formuotojus sumažinti, pašalinti ir sušvelninti elektromagnetinio spinduliavimo poveikį ir laikytis biologiškai pagrįstų standartų”.

James S. Turner
Tarybos „Gyventojai už sveikatą” pirmininkas. „Žmonių balsas: Trans-partizaninių sprendimų būtinybė amerikiečio gyvenime” bendra-autorius, Teisininkas, Swankin-Turner, Vašingtonas, Kolumbijos federacinė apygarda
„Pagal Bio-iniciatyvos pranešimą: biologiškai pagrįsto elektromagnetinių laukų poveikio visuomenei standarto loginis pagrindimas - kai elektromagnetinai laukai susidaro dėl elektros ir elektroninių prietaisų, energijos tiekimo linijų ir bevielių prietaisų, tokių kaip mobilaus ryšio telefonai, bevieliai telefonai, mobilaus ryšio antenos, bokšteliai ir transliavimo siuntimo bokšteliai. Mes gyvename nematomame elektromagnetinio lauko rūke ir trisdešimt metų trukę moksliniai tyrimai, įskaitant daugiau kaip 2000 pateiktų tyrimų, parodo, kad tokios sąlygos lemia rimtą riziką sveikatai, pavyzdžiui, padidėjusią Alzheimerio ligos, krūties vėžio, Lou Gehrig ligos riziką, pernelyg didelį imuniteto sistemos jautrumą elektromagnetiniams laukams ir smegenų funkcijos bei DNR sutrikdymą. Visuomenė turi iš miego pabūdinti politikus ir valstybės pareigūnus, tarnautojus, kurie privalo atnaujinti jau dešimtmečius galiojančius ir pasenusius elektromagnetinių laukų poveikio visuomenės sveikatai standartus. Šiame pranešime nurodoma, kaip tai padaryti.”

Camilla Rees, verslo magistras
Vadovaujantis pareigūnas, „Wide Angle Health”, LLC, pacientų švietimas ir gynimas
„Kiekvienais metais sveikatos priežiūrai JAV išleidžia daugiau kaip trilijonus dolerių, iš kurių apie 78% skiriama žmonėms sergantiems chroniškomis ligomis, kai visų pirma nėra adekvataus ir tinkamo ištyrimo ir supratimo, kokie faktoriai - įskaitant elektromagnetinius laukus ir radijo dažnio spinduliavimą - prisideda prie pusiausvyros sutrikimo žmonių kūnuose. Perskaičius Bio-iniciatyvios pranešimą politikos formuotojai neturėtų nustebti, kad nuolat didėjant elektromagnetinių laukų ir radijo dažnio spinduliavimo lygiams aplinkoje, beveik 50% amerikiečių šiandien gyvena sirgdami chroniškomis ligomis. Man labai gaila šių žmonių, kurie bereikalingai kenčia šias ligas ir aš vis dar viliuosi, kad mūsų vyriausybės vadovai taps labiau informuoti ir suvokiantys, kokį vaidmenį elektromagnetiniai veiksniai vaidina ligoms, sveikatos priežiūrai reikalingoms išlaidoms ir gyvenimo kokybės bei produktyvumo erozijai Amerikoje.”

L. Lloyd Morgan, BS elektronikos inžinerija
Jungtinių Valstijų centrinio smegenų auglių registracijos biuro direktorius, Bioelektromagnetikos organizacijos narys, Smegenų auglių epidemiologinio konsorciumo narys *
„Egzistuoja nenuginčijamų įrodymų, kad mobilaus ryšio telefonai sukelia smegenų auglius, seilių liaukų ir akių vėžinius susirgimus. Tačiau dėl to, kad mobilaus ryšio telefonų pramonė užtikrina didelę tyrimų finansavimo dalį, ši realybė nuo visuomenės yra slepiama. Vidaus telefonų tyrimas, 13 valstybių atliktas tyrimo projektas, kuris didžiąja dalimi buvo finansuojamas mobilaus ryšio telefonų pramonės, nuolat rodė, kad mobilaus ryšio telefonų naudojimas apsaugo naudotoją nuo smegenų auglių rizikos! Ar gi bereikia dar ką nors pridurti? Atėjo laikas vyriausybės institucijoms bei įstaigoms, kurių užduotis yra apsaugoti gyventojus, finansuoti visiškai nepriklausomus tyrimus, kurie atskleistų ir išplatintų tiesą apie mikrobangų spinduliavimo sukeliamus sveikatos pavojus .”

*Tik identifikavimo tikslas: visi teiginiai priklauso man ir tik išimtinai man bei nepristato Jungtinių Valstijų centrinio smegenų auglių registracijos biuro, Bioelektromagnetikos organizacijos arba Smegenų auglių epidemiologinio konsorciumo pozicijos ir nuomonių šiuo klausimu.

Janet Newton
Elektromagnetinio spinduliavimo strategijos instituto prezidentas www.EMRPolicy.org
„Jungtinėse Valstijos galiojanti apsaugos nuo radijo dažnio spinduliavimo strategija nesugeba apsaugoti visuomenės. Dabartiniu metu JAV yra daugiau kaip 260 milijonų bevielio ryšio abonentų, o tai skatina poreikį ir toliau statyti mobilaus ryšio telefonus greta gyvenamųjų ir komercinių vietovių, įskaitant ir mokyklas, vaikų darželius, senelių globos namus ir darbovietes. 2008-ųjų metų vasarį Nacionalinės mokslų akademijos komitetas, kurio užduotis buvo ištirti biologinio mobilaus ryšio antenų tyrimų poreikį ir spragas, išleido pranešimą skelbiantį, jog iki šios atlikti tyrimai neadekvačiai pristatė poveikio realybė. O tiksliau kalbant, tyrimai 1) įtraukdavo vieną anteną, o ne tipinius mažiausiai nuo keturių iki šešių antenų vienoje vietoje komplektus, taiga tokiu būdu nepakankamai įvertintas poveikio intensyvumas, 2) neįtraukdavo įprastai naudojamas sudėtinių elementų bazines antenas, taigi nebuvo atsižvelgiama į sudėtinio dažnio poveikį, 3) stokojo tyrimo modelių skirtingam aukščiui tirti, skirtingo amžiaus vyrams, moterims ir vaikams, kurie būtų panaudoti apibrėžiant specifinio absorbcijos lygio pasiskirstymą dėl mobilaus ryšio telefonų, bevielių kompiuterių ir mobilaus ryšio punktų poveikio; 4) neatsižvelgė į absorbcijos poveikį tiriant įvairius skirtingą radijo dažnį skleidžiančius prietaisus, kurie dažnai vienu metu veikia visuomenės narius. Dabar ypač reikalinga federalinė tyrimo strategija, kurioje būtų atkreipiamas dėmesys į šiuos mokslo neatitikimus, kuriais remiasi mūsų vyriausybė”.

Profesorius Livio Giuliani, filosofijos daktaras
Atstovas, Tarptautinė elektromagnetinio saugumo komisija (www.icems.eu)
Direktoriaus pavaduotojas, Italijos nacionalinis darbuotojų apsaugos ir saugumo institutas, Rytų Venecija ir Pietų Tirolis; Profesorius, Kamerino universiteto biochemijos mokykla, Italija
2008-tais metais birželio 6 dieną Venecijos nutarimas, kurį inicijavo Tarptautinė elektromagnetinio saugumo komisija (ICEMS), o dabar pasirašė beveik 50 mokslininkų visame pasaulyje, vienoje dalyje skelbia: „Mes priversti patvirtinti ne-šiluminį elektromagnetinių laukų poveikį gyviems organizmams ir atrodo, kad šis poveikis atsiranda kiekviename tyrimo lygmenyje - nuo molekulinio iki epidemiologinio. Naujausi epidemiologiniai įrodymai yra svarbesni nei kada nors anksčiau. Mes pripažįstame vis augančią visuomenės sveikatos problemą, kuri dar žinoma kaip padidėjusiu jautrumu elektromagnetinėms bangoms. Mes rimtai rekomenduojame apriboti mobilaus ryšio telefonų ir kitų panašių prietaisų naudojimą, ypač mažiems vaikams ir paaugliams, ir mes prašome vyriausybių kaip preliminarią priemonę, kol dar nesukurti susiję poveikio standartai, taikyti prevencijos principą”.
Profesorius Jacqueline McGlade
Generalinis direktorius, Europos aplinkos apsaugos agentūra
Patarėjas Europos Sąjungos valstybėms Europos Komisijoje
„Egzistuoja daug pavyzdžių, kai praeityje prevencinio principo naudoti nepavykdavo, o tai lėmė rimtą ir dažnai nepataisomą žalą sveikatai bei aplinkai. Jeigu dabar bus imtasi tinkamų, prevencinių ir atitinkamų veiksmų, bus įmanoma išvengti tikėtinų ir potencialiai rimtų grėsmių sveikatai dėl elektromagnetinių laukų poveikio, o ateityje į tai bus žvelgiama kaip į išmintingą ir protingą sprendimą”.

Paul J. Rosch, medicinos daktaras
Klinikinis medicinos ir psichiatrijos profesorius, Niujorko medicinos koledžas; Garbės viceprezidentas Tarptautinėje streso valdymo asociacijoje; Diplomatas, Nacionalinė medicinos egzaminuotojų taryba; Visateisis narys, Rusijos medicinos mokslų akademija; Mokslinės draugijos narys, Karališkoji medicinos organizacija; Nusipelnęs narys, Bioelektromagnetikos organizacija
Tvirtinimai, kad mobilaus ryšio telefonai nelemia jokios grėsmės sveikatai pagrindžiami tik specifinio absorbcijos lygio apribojimų saugumo standartais, kurie buvo parašyti telekomunikacijų pramonės prieš dešimtmečius, kai dar buvo remiamasi tos pačios pramonės finansuotais tyrimais. Dėl to susidarė klaidingas manymas, kad vienintelė žala, kurią sukeltų mobilaus ryšio telefono radijo dažnio emisijos, būtų tik dėl šiluminio arba terminio veiksmo, kadangi ne šiluminiai laukai biologinio poveikio padaryti negali. Prieš tris dešimtmečius daktaras Ross Adey paneigė tai parodydamas, kad labai panašūs radijo dažnio laukai, kuriems būdingas tam tikras šaltinis ir moduliacijos dažniai, kurie turi nepakankamai energijos, kad suformuotų kokį nors įšilimą, gali lemti iš ląstelių vykstantį kalcio jonų išleidimą. Nuo tada įvairūs tyrimų pranešimai patvirtino, kad mobilaus ryšio telefonų, mobilaus ryšio bokštelių siųstuvų, energijos tiekimo linijų ir kitų žmogaus sukurtų, dirbtinių šaltinių ne šiluminiai laukai gali žymiai paveikti įvairius audinius ir fiziologines funkcijas.
Mus nuolatos veikia vis didėjantis spinduliavimo lygis ir viršaus, o taip pat iš elektros prietaisų, kompiuterių, Bluetooth bevielės technologijos prietaisų, Wi-Fi bevielės technologijos instaliacijų ir daugiau nei 2000 komunikacijų palydovų kosmose, kurie atakuoja mus signalais į GPS imtuvus. Naujieji WiMax siųstuvai ant mobilaus ryšio bokštelių, kurių spindulys siekia iki dviejų kvadratinių mylių lyginant su Wi-Fi 300 pėdų spinduliu, greitai pavers Šiaurės Amerikos centrą milžinišku elektromagnetiniu tašku. Labiau paveikiami vaikai, nes jų smegenys vis dar vystosi, o kaukolės yra plonesnės. Dvi minutes trukęs pokalbis gali valandai sutrikdyti vaiko smegenų funkcionavimą, štai kodėl kitose šalyse draudžiama mobilaus ryšio telefonus pardavinėti ir rekomenduojama jų nenaudoti vaikams iki 18 metų amžiaus. Ir priešingai, dabar į šį gyventojų segmentą JAV nusitaikė du milijardus dolerių investavusi reklamos kampanija, kuri mano, kad 8-12 amžiaus vaikai yra sekanti didelė mobilaus ryšio telefonų rinka. Taip pat 6-8 metų vaikams reklamuojami jonvabalio ir lėlės Barbės mobilaus ryšio telefonai.
Nėra bendrai sutariama, kad egzistuoja kumuliacinis (augantis) poveikis ir kad kalbėjimas mobilaus ryšio telefonu tik valandą per dieną dešimties metų intervale gali sukaupti iki 10 000 spinduliavimo vatų. O tai yra dešimt kartų daugiau nei spinduliavimo kiekis gaunamas įkišus galvą į mikrobangų krosnelę. Nėščios moterys taip pat gali būti veikiamos padidintos rizikos, tai pagrįsta tyrimu, kuris atskleidė, jog moterims nėštumo metu naudojusioms mobilaus ryšio telefoną tik du ar tris kartus per dieną gimė vaikai žymiai linkę į hiperaktyvumą ir jiems buvo būdingos kitos elgsenos ir emocinės problemos. 30% vaikų, kurie taip pat naudojo mobilaus ryšio telefoną būdami 7 metų amžiaus, elgsenos problemų paplitimas buvo 80% didesnis! Ar ontogenezė (embrioninis vystymasis) atkartoja filogenezę yra diskutuotinas klausimas, tačiau visiškai aišku, kad žemesnės gyvybės formos yra taip pat daug jautresnės. Jeigu į Ramųjį vandenyną San Franciske įdėsite 1,5 volto maitinimo elemento teigiamo krūvio elektrodą, o neigiamo krūvio elektrodą į vandenyną ties San Diegu, rykliai tarp šių miestų gali užfiksuoti kelių milijardųjų dalių elektromagnetinio lauko voltus. Elektromagnetiniai laukai taip pat prisidėjo prie neseniai įvykusio didžiulio, tačiau paslaptingo naminių bičių kolonijų išnykimo, kai būtent šios bitės yra reikalingos daugiau kaip 90 rūšių komercinių javų apdulkinimui. Kaip įspėjo Albert Einstein, „Jeigu nuo žemės paviršiaus išnyktų bitės, tada žmogui liktų tik keturi gyvenimo metai”.
Galiausiai, visos gyvybės formos žemėje vystėsi veikiamos saulės spinduliavimo ir geomagnetinių jėgų, prie kurių mes išmokome prisitaikyti, o tam tikrais atvejais, net ir panaudoti. Visų gyvų sistemų (pradedant nuo ląstelių, audinių, organų ar asmens iki šeimos, organizacijos art autos) sveikata priklauso nuo komunikacijos - geros komunikacijos viduje, o taip pat tarp išorinės aplinkos. Visa komunikacija kūne galiausiai vyksta per vos apčiuopiamą elektromagnetinį signalizavimą tarp ląstelių, kurį dabar sutrikdo dirbtinė elektros tarša, prie kurios prisitaikyti neturėjom laiko. Kaip „Future Shock” („Ateities šoke”) pabrėžė Alvin Toffler, pernelyg dideli pasikeitimai per labai trumpą laiką dėl nesugebėjimo prisitaikyti sukelia stiprų stresą. Neigiamo elektromagnetinio smogo poveikio pripažinimui gali prireikti dešimtmečių, nors jau dabar į paviršių iškyla kai kurios pasekmės, pavyzdžiui kancerogeniškumas. Jeigu nedelsiant nebus imtasi reikalingų atsargumo priemonių, milžiniškas eksperimentas panaudojant mūsų vaikus ir anūkus gali lemti nepataisomą žalą protui ir kūnui, o drauge galimai sukelti neprognozuojamo masto nelaimes. Drauge mes privalome pripažinti, kad nauji elektromagnetiniai gydymai padeda su stresu susijusių sutrikimų atvejais, pradedant nuo nerimo, depresijos ir nemigos, iki artrito, migrenos ir įtampos galvos skausmų. Kaip pademonstruota bioelektromagnetinėje medicinoje, elektromagnetinis gydymas taip pat gali būti žymiai saugesnis ir efektyvesnis nei vaistai, taigi mus reikėtų vengti kartu su blogais dalykais pašalinti ir geruosius”.

http://electromagnetichealth.org/quotes-from-experts/
Vertė Indrė Knystautaitė

Rodyk draugams

1 komentaras1 komentaras ↓

  •   Kritikas // 2011-06-14 @ 18:24

    Vertinant elektromagnetinės spinduliuotės poveikį organizmui daroma didelė klaida, kai tiriama tik šio lauko galia. Kaip žinome, šiuolaikinė elektronika vis plačiau naudoja netiesinius elementus, kurie generuoja stačiakampės formos impulsus. Jau seniai žinoma, kad tokių impulsai yra sudaryti iš labai didelio skaičiaus harmoninių signalų, kurių amplitudės periodiškai, bet lėtai mažėja. Todėl tokiuose signaluose yra komponenčių (harmonikų), kurių dažniai artimi ląstelių ir jų darinių, tame tarpe genų nuosavų svyravimų dažniams. Kadangi visoms svyruojančioms sistemoms būdingi rezonanso reiškiniai, kai silpnas signalas daugybę kartų, kaip sūpynėse, sustiprėja ir gali nekontroliuojamai paveikti ląstelę ar jos sudedamąsias dalis. Šių dienų pramonė taiko pačias naujausias technologijas pagrindiniam dažniui generuoti ir neturi priemonių aukštesnių harmonikų ne tik galiai bet ir jų buvimui ir tuo labiau jų įtakai pamatuoti. Šių harmonikų skvarbumas yra proporcingas jų dažniui ir jos įveikia ekranus, panašiai, kaip rentgeno ar gama spinduliai. Todėl teisūs tie, kurie skatina atsargumą ir saikingumą naudojant modernią elektroniką. Jų poveikį tikrai įvertinti galėsime tik rytoj, kai bus įvaldyti daug didesni bet dar pavojingesni dažniai… Visa kita yra tik samprotavimai, skirti pateisinti investicijas į šį labai pelningą biznį.
    Tiems, kurie pasitiki ekranais siūlau padaryti eksperimentą. Į geležinį puodą ant plastikinio padėklo padėkite mobilųjį telefoną ir uždenkite geležiniu dangčiu. (Geležis ekranuoja ne tik elektromagnetines bangas, bet ir magnetinį lauką). Paskambinkite į šį telefoną iš išgirsite skambutį (tai išbandyta Vilniaus centre). Ką tai reiškia? Reiškia mobilaus ryšio dažnio signalas praėjo pro puodo ekraną ir signalo stiprumas buvo pakankamas. Išvada – ši spinduliuotė ypač skvarbi. O kokio skvarbumo yra pavojingosios (rezonansinės) harmonikos?

palikti komentarą