BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Mobilusis vėžys

Gera pradžia?

parašė: eitututu · 2012-01-06 · Nėra komentarų

Jau anksčiau buvo rašyta apie Marijampolės rajono,  Puskelnių kaimo  gyventojų kovą prieš neteisėtai namų pašonėje išdygusį mobilaus ryšio bokštą. Paskutinėmis senųjų metų dienomis, atėjo  ilgai laukta žinia.  Po trijų su puse metų  trukusio teismų maratono  gyvenvietėje pastatyta mobiliojo ryšio bazinė stotis turės būti nugriauta. Tokią nutartį paskelbusi Aukščiausiojo teismo kolegija nustatė, kad ji pastatyta nepaisant kaimo bendruomenės viešojo intereso. Nustatinėjama ir pažeidimų nemačiusių, nelegalias statybas laiminusių  valdininkų atsakomybė.

Reginos Stasiuvienės, užsispyrusios ir drąsios moteriškės, priversti ginti viešą interesą, prokurorai savo darbą atliko. Pasirodo žmonės gali gintis ir apsiginti savo teisę į saugią aplinką. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė, neskundžiama ir įsiteisėja nuo priėmimo datos.   Skaitant nutartį, reikėtų atkreipti dėmesį į tai :

2. Dėl viešojo intereso sąvokos. Teismai pagrįstai padarė išvadą, jog nustatyta tvarka neparengus detaliojo plano, Puskelnių kaimo bendruomenei nesuteikiant teisės dalyvauti teritorijų planavimo dokumento svarstymo procese, buvo pažeistas viešasis interesas. Pagal technines galimybes bazinės stoties generuojamas signalas yra skleidžiamas 2530 kilometrų spinduliu (priklauso nuo reljefo, kliūčių), todėl nebuvo būtinybės bazinę stotį pastatyti tankiai gyvenamoje vietovėje, juolab pažeidinėti įstatymo imperatyviai nustatytus atstumus iki gretimo sklypo. Visuomenės dalyvavimą planuojant aplinką garantuoja ir Orhuso Konvencija.

Po to, kai Pasaulio Sveikatos Organizacija  pripažino radijo dažnių spinduliuotę kancerogenu, ( kaip DDT, švinas, ar automobilių išmetamos dujos) Sveikatos Apsaugos ministerija privalėjo peržiūrėti higienos normas, jas griežtinti, informuoti visuomenę apie galimą riziką, tačiau nevykdo savo pareigos ir, panašu, dirba ne visuomenei, bet verslui.

Mobilaus biznio lobistai Higienos normoms turi didžiulę įtaką. Jiems nerūpi žmonių sveikata.  Mūsų gydytojai  tyli (bijo?). Tuo tarpu  Vokietijoje žmonės informuojami apie galimą riziką.  Vokietijos Gydytojų Asociacija seniai priėmė rezoliuciją apie mobiliųjų telefonų žalą. Baubiologie institutas išleido rekomendacijas dėl  elektromagnetinio spinduliavimo.  Radijo dažnių juostoje iki 100 mikrovatų/m2 trumpalaikiam spinduliavimui, pastoviam iki 5 mikrovatų/m2.  Atkreipkite dėmesį, ne į cm2,  o į m2 . Pagal šias rekomendacijas saugu gyventi ~1km nuo bokštų, jei matomumas tiesioginis, ir ~700 metrų, jei bokštas yra už pastatų ar medžių.

Orhuso konvencija užtikrina teisę gauti informaciją, teisę visuomenei dalyvauti priimant sprendimus bei teisę kreiptis į teismus aplinkos klausimais, kad būtų apsaugota kiekvieno dabartinės ir būsimų kartų žmogaus teisė gyventi jo sveikatai ir gerovei palankioje aplinkoje.

Belieka prabusti, vienytis ir priversti mobilaus ryšio operatorius tą teisę gerbti. Puskelnių kaimo gyventojai parodė puikų pavyzdį, kaip tai daryti.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Kategorijos: Visi įrašai0 komentarų ↓

  • Dar nėra komentarų. Būk pirmas!.

palikti komentarą